Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
24 Ekim 2019 - Perşembe 17:24 Bu yazı 2524 kez okundu
 
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
Hayrettin Önen
 
 

Sevmekle başladı Kâinat, sevmekle başladı Hayat, insan sevgiyle yaratıldı, ciğerlerine çektiği oksijenin ta kendisiydi sevgi. Her şeyi bir ölçü ve intizamla yaratan Rabbime şükürler olsun.
      Ne çok seviyor bizi, ne kadar kıymetliyiz O’nun indinde. Düşen tek bir gözyaşımıza bile kıyamıyor, “GEL” diyoruz, anında geliyor yüreğimize. Kendimize her baktığımızda tepeden tırnağa mucizevî birer şaheserler dizisi olduğumuzu anlamamız çok zor değil. Görmemizi, konuşmamızı, yürümemizi, düşünmemizi, sağlayan, ilahi bir mekanizma ile yaratılmışız.
      Aslında bilmiyoruz, bize verilenleri görmüyoruz bile, mesela şu an gözlerim ellerime takıldı. Yazabiliyorum, parmaklarım var. Yazdıklarım okuyan gözlerim ve düşünen bir beynim var. Ve yağmurun sesi pencerem var. Evet, gerçekten dışarıdaki ağacı görebilecek bir pencerem var.
     Acaba Cehennemde pencere var mıdır? Acaba o kör karanlık zindanlarda ateşten başka bir manzara var mıdır? Oysa ufacık bir yerimiz yandığında nasıl acıyor bütün bedenimiz. Yağmur da var mıdır Cehennemde? Her bir damlası birbiriyle uyumlu düşen, hiçbir damlanın başka bir damlaya “SENDEN ÖNCE BEN DÜŞECEĞİM.” Demediği, ahenkle düşen, Rab’lerinin emrini yerine getiren? Yağmur yoksa ateş sönmez ki, pencereler yoksa karanlık ürkütmez mi?

Kimseyi kimseden üstün tutmayan Rabbime, neden bu kadar kör, sağır ve dilsiziz? Neden hiç birimiz hiçbirimizle yağmur damlaları kadar uyumlu değiliz. Bu kadar mı kötü nefslerimiz. Bu kadar mı iblisin emrinde? “Komşunun tavuğu, Komşuya kaz görünür” misali herkes bir yarışın içinde. “ BEN DAHA GÜZELİM, BEN DAHA ZENGİNİM, BEN DAHA BAŞARILIYIM, HERŞEYİN EN İYİSİNE BEN SAHİP OLACAĞIM.” Ne kadar güzellik varsa kaçırıyoruz elimizden, asla göremiyoruz, “YAĞMUR DAMLALARINDAKİ KARDEŞLİĞİ”
Yaşlı olan genci beğenmez, genç olan yaşlıyı beğenmez, onu anlamadığı için. Zengin fakiri anlamaz, fakirde zengini. Hep bir dengesizlik var, hep bir sevgisizlik. Evet, gerçekten de bütün bu olumsuzlukların altında SEVGİSİZLİK ve YARATANI unutmak var. Oysa geçtiğimiz yolar aynı. Aynı havayı teneffüs edip, aynı yağmurda ıslanan bizler değil miyiz? Dünya denilen bu âleme sadece bütün hırslarımızı, öfkelerimizi, kıskançlıklarımızı yaşamak için mi geldik? Neden bu savaşlar var. Neden ülkeler birbirleriyle yarış halinde, dünya sadece güçlü olanların elinde bu gücü veren kim?
Şüphesiz Rabbimiz değil o gücün sahibi. Çünkü O’nun gücü her şeyin üstünde ve bütün güçlerin ötesinde tabii ki bu güç, iblisin tuzağına düşen insanoğlunun nefsinin bir sonucu. 
      Yani artık ölen bir insan yok, hayatta değil. Kaybetmişiz, bir daha gelmeyecek ve onu sevme fırsatımız olmayacak. O zaman kendimizi nasıl his edeceğiz acaba? Birini sevmek için ya da birilerini sevmek için ölmelerimi lazım. Hayat bu kadar uzun mu ki birbirimize sevgiyle bakamıyoruz. Yada en azından sevmeye çalışmak için gayret etmiyoruz.?
      Bugün gördüğümüz birini yarın görme ihtimalimizin çok düşük olduğu bu Dünyada, Rabbimizin insanı yaratma amacından çok uzak bir yerdeyiz. Birilerinin derdi ve mutsuzluğu, başka birilerinin derdi ve mutsuzluğu olmadığı sürece asla o amaca ulaşamayacağımız aşikâr. Nedir yaratılma amacımız? MUTLU OLMAK. Rabbimiz bizi sadece mutlu olalım diye yaratmış.
  Kendi kendimize mutlu olmamız mümkün değil. Hiç kimse sadece kendini severek, sadece kendine hediyeler alarak, sadece kendini düşünerek mutlu olamaz. Hatta deneyin bunu. Yani kendinizi şımartın geçin aynanın karşısına “BEN EN ÇOK KENDİMİ SEVİYORUM” deyin gidin kendinize en pahalı kıyafetleri, en güzel arabayı alın. Sonra gelin evinize, en güzel yiyecekleri hazırlayıp doya doya yeyin. Mutlu musunuz? Kendinizi sevmekle mutlu musunuz? Paylaşmadıktan sonra kazandığınız para sizi mutlu ediyor mu?
      Yediğiniz bir lokmayı aç olan biriyle paylaşsanız daha mutlu olmaz mıydınız? Yolda kalmış birini arabanızla istediği yere bıraksanız daha mutlu olmaz mıydınız? Borcu olan birine yardım etseniz, gece uyurken htiğiniz iç huzurunuz nasıl olurdu acaba? Üstelik Rabbimiz ki, bire yedi yüz veren bir sistemle bizi mutlu ediyor. Yani yaptığınız tek bir iyilikle yüzlerce mutluluk penceresi açıyor bizlere. Yüzlerce nimet veriyor

İşte biz bu kadar çok seviliyoruz. Yaratan tarafından. İşte bu kadar yüceltilmişiz yaratılırken. Oysa kibrimizden hiçbir nimeti göremiyoruz. “Ölçü” her şeyde ölçü ne kadar önemli çok severim bu kelimeyi. Peygamber Efendimiz (S.A.V) de bunu söylemiş “Ölçülü olun” demiş. Acaba ne demek İstemiş, bunu her daim düşünmüşümdür. Aslında kendi adıma her konuda aşırı olmanın kötü olduğu anlamını çıkarıyorum. Ölçülü olmak öfke, kibir, kıskançlık, hasetlik, nefret gibi zor zapd edilir afetlerimizi kontrol altına almamız gerektiğini düşündürüyor bana. Hatta saygıyla beraber sevgiyi hatırlatıyor. Her konuda dengeli olmaktır, ölçülü olmak.
  Sanırım yağmur damlalarıydı bana bunları yazdıran ahenkle, uyumlu ve ölçülü bir şekilde düşen, hem de kardeşçe düşen, evet sadece düşen ve toprakta kaybolan mütevazı damlalar. Göğe yükselen hiçbir yağmur damlası görmedim, her bir yağmur damlası yere düşer, hem de büyük bir mutlulukla toprağa düşer kaybolur ve görevini tamamlar.
      İşte bu kadar basit biz insanların da hayatı, bir gün toprakla buluşacağız ve yok olup gideceğiz.

 “SADECE BİR DUA KARŞILIĞI CENNETE GİTMEMİZİ” kolaylaştıran Rabbim, biz kullarına da, yağmur damlaları gibi mutlulukla, ahenkle, kardeşçe, mütevazı bir şekilde

Kulluluğumuzu tamamlayıp, ölmeden önce sana ulaştırmamızı emrettiğin emanetlerimizi ulaştırmayı ve ondan sonra ölmeyi nasip et.
      BENİ SEVMEKTEN VAZGEÇMEYEN RABBİM, SENİ SEVMEKTEN ASLA VAZGEÇİRME…  Allah razı olsun.

 
Etiketler: YAĞMUR, DAMLALARININ, KARDEŞLİĞİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 05.07.2020
Bugün
21° - 40°
Pazartesi
19° - 40°
Salı
19° - 40°
Batman

Güncelleme: 05.07.2020
İmsak
03:06
Sabah
04:52
Öğle
12:25
İkindi
16:18
Akşam
19:48
Yatsı
21:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı