Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 20:19 Bu yazı 3111 kez okundu
 
FAİZ VE RÜŞVET
Hayrettin Önen
 
 

Ne zulmediniz ne de zulme uğrayınız. Faiz zaten güç durumda olan birisine zulmetmektir.

2/BAKARA-275:  Riba (faiz) yiyenler, kabirlerinden ancak şeytan çarpmasından hırpalanmış bir kimse gibi kalkarlar. İşte bu, onların: “Oysa alışveriş riba gibidir." demeleri sebebiyledir. Ve Allah, alışverişi helâl, ribayı (faizi) haram kılmıştır. Bundan sonra, Rabbinden kendisine öğüt gelen kimse (ona uyarak) artık (faizden) vazgeçerse, o taktirde geçmiş olan (önceden aldığı faiz) onundur ve onun işi (onun hakkındaki hüküm) Allah'a aittir. Ve kim de (faizciliğe) dönerse, işte onlar, ateş ehlidir. Ve onlar orada ebedî kalacak olanlardır.

Kıyâmet günü bütün insanlar, kabirlerinden Allah'ın Katına doğru yükselerek Mahşer Meydanı'nda toplanacaklardır. Cehenneme gidecek kimseler olarak yattıkları yerden kalkacakları şeytan acze ve dalâlete düşürmüştür, Allah'ın yolundan saptırmıştır. Faiz ve ticaret birbirinden farklı iki müessesedir.

Ticarette risk vardır; kâr etmek kadar zarar etmek ihtimali de vardır. Ticaret yapan helâl para kazanmalıdır. Ticaret, Allahütealâ tarafından ticaret çizgisi içinde helâl kılınmıştır. (Peygamber Efendimiz (S.A.V) de ticaretle uğraşıyordu.) Faiz ise haram kılınmıştır. Faizde risk yoktur. Parayı alan kişi parayı nasıl kullanırsa kullansın, anaparayı faiziyle birlikte karşı tarafa ödemek mecburiyetindedir. Faiz bir borç akdine dayalıdır. Taraflardan biri diğerinden 10 altın aldığında bir yıl vadeyle kullanıp karşı tarafa gene 10 altın verirse bu durumda ne borç veren ne de alan faiz almıştır. Eğer bu devrenin sonunda borç alan, borç verene 12 altın geri verirse borç veren 2 altını fazladan almıştır. İşte bunun adı faizdir. Bu işlem kişi ile banka arasında da olsa sonuç değişmez aynıdır.

Para olarak hesaplarsak, bir yıl sonra banka kişiye yatırdığı miktarda Türk Lirası iade ederse bu kişiden banka faiz almıştır. Enflasyon sebebiyle bankanın vermesi lâzım gelen para, bankaya verildiği andaki paranın satın alma gücüne eşit olmalıdır.

Faiz olması için taraflardan birinin mallarında mutlaka azalma öbür tarafın mallarında mutlaka artış olması lâzımdır. Ne parayı veren ne de alan faizi vermeli ve almalıdır. İnsanlar faiz müessesesinden bir şeyler kazanmamaya ve faizden gelen paranın kursaklarından girmemesine dikkat etmelidir.

2/BAKARA-276: Allah, ribayı eksiltir (onun bereketini giderir) ve sadakayı artırır (onu bereketlendirir). Ve Allah günahkâr kâfirlerin hiçbirini sevmez.

Bir kişi faizden ne kazanırsa kazansın karşılığında sadece kaybedenlerden olur. Parasının bereketi yok diye düşünen kişi parasında faiz olup olmadığına bakmalıdır. Kişinin günahkâr olması, aldığı faiz yüzündendir.

Bir insan sadaka verdiğinde Allahütealâ'nın onu 700 kata kadar artıracağına dair sözü vardır.

Kimin ruhu Allah'ın yolundaysa, fizik vücudu Allah'ın yolundaysa, nefsi Allah'ın yolundaysa, iradesi Allah'ın yolundaysa dördü de kendi Sıratı Mustakîmler'i üzerindeyse o kişi infâk ettiği takdirde, malında büyük artış olur. Kim de tersini yaparsa faiz yerse o kişinin malında bereket kalmaz.

Böyle bir dizaynda herkes için söz konusu olan şey faiz almamaya çalışmaktır. Azalan banka faizleri sebebiyle bu faizler eğer enflasyonun altında kalıyorsa kişinin bankadan faiz alması söz konusu değildir. Ama banka faizleri enflasyonun üzerindeyse o zaman faiz alınıyor demektir. Kişi aldığı parada faiz oluşmamasına dikkat etmelidir.

2/BAKARA-278: Ey âmenû olanlar! Allah'a karşı takva sahibi olun. Eğer (gerçek) mü'minlerseniz, ribadan (faizden) arta kalan şeyi (faizin bakiyesini) bırakın (bakiyeyi almayın).

Rüşvet yemek de hem nefsine hem de insanlara zulümdür.

2/BAKARA-188:  Ve birbirinizin mallarınızı aranızda bâtıl ile (haksızlıkla) yemeyin. Ve insanların mallarından bir kısmını, bildiğiniz halde günahla yemeniz için, onu hakimlere (rüşvet olarak) vermeyin.

Başkalarının malına haksız yere el koymak, Allahû Teâlâ’nın katında suç işlemektir, bir günahtır (derecat kaybettiren bir unsurdur). Davada haklı çıkmak için hâkime rüşvet teklif etmek ve rüşvet vermek ikinci bir günahtır. Bunu yapan insanlar cehennemin imzasını atmaktadırlar.

2/BAKARA-174: Muhakkak ki onlar, Allah'ın indirdiği Kitap'tan bir şeyleri gizlerler ve onu az bir bedelle satarlar. İşte onların yedikleri (bu rüşvet), karınlarında ateşten başka bir şey olmaz. Ve kıyâmet günü Allah, onlarla konuşmayacak ve onları tezkiye de etmeyecek (temize de çıkarılmayacaklar). Ve onlar için elîm bir azap vardır.

Kişiler kazandıkları her şeyi Allah'ın ayetlerini gizlemekle kaybederler. Cehenneme gitme standardı kaybedilen derecelerin kazandıkları derecelerden fazla olmasıdır. Onlar hüsranda olanlardır, amelleri hüsrana uğratılmışlardır. Bu öyle bir hasardır ki, bütün binayı yıkar, kazanılan derecelerin hepsini sıfırlar. Elde kalanlar ise başkalarının yaptığı zulüm sebebiyle kazanılan derecelerdir. Eğer bu kişiler, Allah'ın hidayetini ve ayetlerini (ölmeden evvel Allah'a mülâki olmasını) örtmekten başka Allah'ın Resulleriyle ve kitaplarıyla alay ediyorlarsa Allah onların derecelerini yok eder, mizan tutmaz. Onların ne kendi ne de başkalarının zulmü sebebiyle kazandıkları dereceler kalır. Amelleri boşa gider.

Bu insanlar başkalarına Allah'ın söylediklerini değil de, özellikle Allah'ın söylediklerini yok edecek şeyleri öğretirler. Allah'ın ilmini gizlerler. Allah neyi emretmişse,14 asırda, onun tersini kabul etmişlerdir. ve kabul ettikleri şey insanları asla kurtuluşa ulaştıramayacak zavallı bir dizayn içerisindedir. İnsanlar 5 şartı yaptıkları zaman cennete gideceklerini düşünürler. Ne kendilerinin ne de onlara bu ilmi öğretenlerin hiçbirinin kurtuluşu mümkündür.

Bu insanlar yaptıkları Kur'an tefsirlerinden az bir bedel kazanırlar. Ama o yedikleri şey sadece midelerinde ateş olur. Neyin karşılığında ne satın almaktalar? Bu insanlar, sadece kendi günahlarını değil, başka insanların da günahlarını yüklenmek sebebiyle omuzlarına vebal almışlardır.

Allah razı olsun.

 
Etiketler: FAİZ, VE, RÜŞVET,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 05.07.2020
Bugün
21° - 40°
Pazartesi
19° - 40°
Salı
19° - 40°
Batman

Güncelleme: 05.07.2020
İmsak
03:06
Sabah
04:52
Öğle
12:25
İkindi
16:18
Akşam
19:48
Yatsı
21:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı