Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 16:58 Bu yazı 4188 kez okundu
 
BİZ İNSANLAR…
Hayrettin Önen
 
 

İnsan kendini düşününce, bazen işin içinden çıkamıyor. Hiç kimseyi anlamıyor, kendini de bilmiyor. Sanki gizli bir kaynak onu ayakta tutan. İşte bu muhteşem bir düzen ve bu muhteşem düzenin Efendisi, hepimizin sevgilisi Rabbimiz.

Keşfedilmesi gereken bilinmeyenlerle dolu bir evren ve bu evrenin içinde var olan biz zavallı insanlık. Bir bakıyorsun kendine, her şey boş diyorsun bu dünyada, bir de bakıyorsun boş gelen her şey doluvermiş bir anda. Bu duyguyu ne zaman mı tadıyorsun? Tek cevabı, “Mutlu olduğun anlarda”. Halbuki her şeyin mükemmel olduğu bu yaşamda karamsarlık niye, üzülmek niye, boş vermişlik niye?...

Aslında hepimizin sık sık hatırlaması gereken şey nedense zihinlerde hiç durmuyor. HAMD VE ŞÜKÜR.

Biz Allah’a çok şükretmeliyiz, şükretmeliyiz ki, O’nun bize verdiği nimetler çoğalsın. Oysa Allah bizden ne istiyor? Biz Allah için ne yapıyoruz.

Çevremize baktığımız zaman, ucu-bucağı olmayan eksiklikler, hatalar, kavgalar, savaşlar görüyoruz. Ama hangi gözlerle, hangi düşünce yapısıyla ve hangi ruh haliyle. Gerçekte her şey büyük bir dizayn içinde. Öyleyse bu yanlışlıklara sebep olan kim? Bu sualin cevabını sık sık sormalıyız kendimize.

Hani çizilmiş, bütün her şeyiyle tamamlanmış mükemmel resimler vardır ya, hani yazılmış okudukça insanın okuyansının geldiği şiirler vardır ya, aslında yaşadığımız bu dünya da yaşadıkça insanın yaşayansının geldiği bir mekân. Ama bizler gerektiği gibi yaşayamıyoruz bu güzelim dünyada.

Şu insanların çoğu gecelerin güzleğinin farkında bile değil,  bir sabah namazından sonra oturup günün doğuşunu seyretmenin ne kadar güzel olduğunun farkında bile değil. Allah ile baş başa kalıp O’nunla dertleşmenin, söyleşmenin güzelliğinin. Anlatın O’na sıkıntılarınızı size zarar verdiğini zannettiğiniz şeyleri anlatın O’na ki ferahlayınız. Haykırın, yalvarın, dua edin. Açın ellerinizi. Çünkü kimse ama hiç kimse size O’ndan daha yakın olamaz.

Doya doya ağlayın, ağlamak da bazen çok güzeldir ama bu gözyaşlarının niçin ve kim için aktığına bağlı. Hani bir ırmak vardır bazen çağlar, çağlar ilerde bir nehir olur. İşte sizde o nehir gibi coşun,  coşun ki arkasından gelen sükûnetin tadına varasınız. Herkesin yüreğinde fırtınalar kopuyor, herkesin yüreğinde kıpırdayan, hiç durmayan bir şeyler var. İnsanın duyguları halden hale giriyor. Ve herkes bir şeylere yanıyor. Sizde Allah için yanın. Alevler içinizi sardıkça sakın isyan etmeyin.

Ve o alevlerin bir gün küllenmesine izin vermeyin. Varsın yansın. Onun yaptığı her şey güzeldir. Allah ile aranıza sakın nefsinizi sokmayın. Çevrenizdekilere yaşadığınız güzellikleri hep anlatın. Anlatın ki, dünyada mutluluğu tadan insanların varlıklarından haberleri olsun.

Bizler bu dünyanın Cennet olduğunu anlamaya çalışanlarız, bunun için çaba harcayanlarız. Ama her zaman bu Kâinatın zaten Cennet olduğunun farkında olanların aramızda bulunduklarını katiyen unutmayın. Sizlere sesleniyorum ey insanlar, bu Mübarekleri bulun ve Onların ellerine sarılın. Onlar için hizmet edin. Allah için çalışın. Nefsinizi devreden çıkarın ve bu ilahi sevgiyi sizlerde yaşayın.

Çabalayın, gayret her zaman gösterilmesi gereken bir davranış biçimidir. Kâinatın hiçbir yerinde bir çaba sarf etmeksizin başarıya ulaşılmaz. Kıymetini bilmediğiniz şeylerin bir gün elinizden alındığı zaman değerini anlarsınız. İşte göz açıp kapayıncaya kadar geçen yaşam da böyledir. Bu hayat sizin ve bu hayattı ellerinizle mahvetmeyin. Günlerinizi Allah için çalışarak geçirin ve bunu için özen gösterin. Yalvarın Allah’a yalvarın, yalvarın…

Bize kucak açan Rabbimize neden koşmuyoruz? Neden ayaklarımız geri geri gidiyor ve neden bunun sebeplerini araştırmıyoruz. Her şey için kendimizi frenliyor sıkıntıya sokuyoruz. Çünkü doğruları bilmiyoruz. Bu yola girdiğiniz zaman pek çok şeyin yanlışlarla ve eğrilerle dolu olduğunu zaman içinde idrak etmeye başlıyorsunuz. Bunun sebebi bildiğimiz zannettiğimiz o kuralların bazı insanların koyduğu standartlar olmasıdır. Nedir bu standartlar? Kocaman bir hiç… Ama Kâinatın Efendisi olan Rabbimiz bizlere değerleri anlatılmakla ifade edilmeyecek Mübarekler göndermiş ve bu Mübarek insanlara kuşkusuz emirlerini bildirmiş.

İnsanların cahiliye devrindeki putları yıkması gibi yıkın artık bu putları ve yıkın artık içinizdeki nefsi. Ulaşın onlara. (mübareklere) Hiçbir yerde ve hiçbir zaman sükûnete eremeyen iç dünyamız! Aslında her şeyin kaynağı orada. Orada bütün kavgalar, hesaplaşmalar, fırtınalar, ne zaman ve nasıl bitecek bu kargaşa. İşte tek bir kaynak  “KUR’AN-I KERİM”.

Bu öyle yüce bir kitaptır ki, O’nun büyüklüğünü anlatmak bizim gibi aciz kula düşmez. O’nu anlatmayı o seviyedekilere bırakalım. Ama öğrenmek Kur’an-ı yaşamaya çalışmak işte tek bırakılmaması gereken şey. Altın sayfalarla dolu bir kitap düşünün dışı saf yakuttan ve bu kitabın her sayfası açıldıkça biri diğerinden daha güzel öğütler ve bu güzellikler için mis gibi kokan bir gül… Ne mutlu o kokuyu alanlara ve O’nu layıkıyla gören gözlere…

Allah razı olsun.

 
Etiketler: BİZ, İNSANLAR…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
En şerefli hizmet ALLAH’A DAVET ETMEKTİR
Allah’ın indinde İslam’dan başka bir din yoktur
ALLAHÜTEALȂ AYETLERİ KİMLERE AÇIKLIYOR
SEVİYORUM DİYEBİLMEK…
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (2)
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (1)
TUTULMAYAN ORUÇUN KEFFARETİ
AŞK ÜZERİNE…
AKLETMEK VE İDRAK ETMEK
ALLAH AŞKI VE ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEME DUASI
3 DEFA FISK VE 3 TEVBE HAKKI NEDİR?
GÜNDEM
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (2)
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (1)
Kur’an her şeyi anlatmıyor, açıklamıyor diyenler!
SİYAH-BEYAZ
MERHABA ONYEDİNCİ YIL…
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR-3
AHİRETTE ŞEFAAT VARMIDIR-2
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR?1
MÜRŞİDİ OLMAYANIN MÜRŞİDİ ŞEYTANDIR!
VE BİR GÜN İNSAN OLABİLMEK
SIRATI MÜSTAKİM Mİ? SIRAT KÖPRÜSÜ MÜ?
ALLAH’IN BİZİM YAŞAMAMIZI İSTEDİĞİ HAYAT TARZI NEDİR?
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ (2)
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ?
İPEKLİ ELBİSE GİYMEK VE ALTIN ZİYNET TAKMAK ERKEKLERE HARAM MIDIR?
HAYATI VEREN RUH DEĞİL İNSANI YAŞATAN DA ÖLDÜREN DE ALLAH’TIR
KADINLARA ŞİDDET KULLANMAK
ALLAH’A MEKTUP
FAİZ VE RÜŞVET
BİR KADIN…
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR-1
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR 2
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
YÜZYIL SAVAŞLARI VE HİDAYET
Ahir zaman fitnesi DECCAL…
MALLARINIZ VE EVLATLARINIZ FİTNEDİR
Cennete ve cehenneme uygun vücutlarla tekrar yaratılma
İŞKUR İŞSİZLERİN İŞ KAPISI OLDU
ŞEYTAN’IN GÜCÜ NEDİR?
CENNET VE CEHENNEMİN KIYAMETİ
AŞURE GÜNÜ NE DEMEK?
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 07.08.2020
Bugün
18° - 40°
Cumartesi
19° - 41°
Pazar
19° - 41°
Batman

Güncelleme: 07.08.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:16
Öğle
12:27
İkindi
16:15
Akşam
19:27
Yatsı
20:54
Arşiv Arama
Haber Yazılımı