301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 10:11 Bu yazı 1781 kez okundu
 
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (1)
Hayrettin Önen
 
 

yaratmıştır. Allah’ın bizden istediği bir tek şey vardır: Hepimizin mutlu olması. Allahütealâ, bizi mutlu kılmak ister. Bu mutluluk hedefi, Allah’ın asıl hedefidir. Ama hiç kimse Allah’a ulaşmayı dilemedikçe, mutluluğa adım atamaz.

Öyleyse bu hedefe ulaşmak, bizi Allah’a yaklaştırmayı bir muhteva olarak içerisine alır. Allah’a ulaşmayı dilemek, 4 tane teslim ile noktalanır: Ruhun, veçhin, nefsin ve iradenin Allah’a teslimi. Her teslimde mutluluğunuz artar.

Allahütealâ, sizlerden sadece bir tek şey istiyor; mutlu olmamızı. Allah’ın bizim için, hepimiz için talebi, sadece ve sadece mutlu olmamızdır.

Allah ile olan ilişkilerinizde, Allah’ın sizden ne istediğini bilmek, konunun can damarıdır, hayat damarıdır. Evvelâ bilirsiniz ki; Allahütealâ, sizi düşünemeyeceğiniz kadar çok sever. Bu en çok sevdiği mahlûkunun sadece mutlu olmasını ister. İşte o zaman Allah’a daha bir hoş yaklaşırsınız. Daha bir sevecen, daha bir aşk ile yaklaşırsınız. Allah’a ne kadar yakın olursanız, o kadar mutlu olursunuz. Size ait olanlardan ne kadarını O’na teslim ederseniz, o kadar mutlu olursunuz. Aslında “size ait olan” dediğim şeyler de sizin değildir. Hepsi, Allah’ındır. Siz de dâhil olmak üzere hepsi, her şeyiniz Allah’a aittir, Allah’ındır.

Öyleyse hep beraber hamd edelim ve şükredelim ki; Allah’ımız bizim sahibimizdir. Hangi şartların içinde olursak olalım, bizi bırakmaz. O kadar çok sever ki; o sevgisi sonsuzdur. Hepimiz bu sevgiye lâyık olmak için bir gayretin sahibi olmalıyız. Bir bilseniz ne kadar çok sevildiğinizi, o zaman siz de Allah’a âşık olurdunuz. Yalnız sevgiye dayalı bir muhteşem dünyada yaşamak istemez misiniz? Öyleyse, Allah’ı sevin!

Allah’ı sevmeniz demek, insanları sevmeniz demektir, her şeyi sevmeniz demektir. Bütün sevgilerin temelinde, Allah sevgisi vardır. Sevgi, hayatınızın pınarıdır. Sevgi, Allah’tan kaynaklanan bir pınardır. O pınar, size hayat verir. Ne kadar çok severseniz, o kadar çok mutlu olursunuz. Sevgi, hüsrana ulaştırmaz. Allah ile olan ilişkilerinizde, Allah’a karşı duyduğunuz sevgi ne kadar çoğalır ise, mutluluğu o kadar çok yaşarsınız. Her safhası sevgi ile yoğrulmuş bir muhteva içinde yaratıldınız. Allah’ın en çok sevdiği, “insan” adı verilen bir mahlûk olarak yaratıldınız. Allah, hepinizi çok seviyor.

Bu sevgiyi alabildiğine arttırmak mümkün mü? Elbette! Bu sevgiyi ne kadar dilerseniz o kadar arttırabilirsiniz.

Allah’ın size karşı olan sevgisi, bir tek şeye bağlıdır: Sizin O’nu sevmenize. Diyelim ki; siz, 1 ünite Allah’ı seviyorsunuz, O da sizi 1000 ünite seviyor. 1’e karşı, 1000 katı. Siz, Allah’ı 2 ünite sevdiğiniz zaman, Allahütealâ, sizi 2000 katı kadar sever. 3 ünite sevdiğiniz zaman, 3000 katı kadar sever.

Hep bir sevgi halesinin içinde olun... Allah, sizi sevsin. Mutluluk içinde yaşayın...

“Seven, sevdiğine koşar. Korkan, korktuğundan kaçar…”
Sevgi nerede başlar? Sevgi, ruhunuzun en önemli hasletidir. Hasletlerin içinde en önemlisidir, en büyüğüdür. Sevgi hasleti, sizi mutluluğa en üst boyutta yaklaştırır. Ama Allah’a ulaşmayı dilemedikçe, gerçek sevgiyi yaşayamazsınız. “Allah’ı seviyorum.” Diyebilirsiniz; ama biz ona inanmayız. Çünkü Allah’ı sevenler, Allah’a ulaşmayı dileyenlerdir. Seven; sevgilisine, sevdiğine koşar. Korkan, korktuğundan kaçar. Kanun böyledir. Sevdiğine koşan, seviyor ki koşuyor. İşte Allah ile başlayan münasebetlerinizde, siz Allah’a ulaşmayı diliyorsanız, bu noktadan itibaren sevginizdeki artışı net boyutlarda devam ettirecek olansınız.

Kim Allah’a ulaşmayı dilerse, Allah da onu kendisine ulaştırmayı diler. Kim Allah’a ulaşmayı dilerse, Allah da onu kendisine ulaştırmayı dilediği için, mutlaka sözünü gerçekleştirir ve mutlaka o kişiyi kendisine ulaştırır.

                                                                                                                                     DEVAM EDECEK…

 
Etiketler: ALLAH, BİZİ, NEDEN, YARATTI?, (1),
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 03.06.2020
Bugün
13° - 30°
Perşembe
11° - 30°
Cuma
12° - 31°
Batman

Güncelleme: 03.06.2020
İmsak
03:02
Sabah
04:47
Öğle
12:19
İkindi
16:11
Akşam
19:40
Yatsı
21:18
Arşiv Arama
Haber Yazılımı