Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 16:52 Bu yazı 2548 kez okundu
 
ALLAH’IN BİZİM YAŞAMAMIZI İSTEDİĞİ HAYAT TARZI NEDİR?
Hayrettin Önen
 
 

Allah’ın yaşamamızı istediği hayat tarzı, herkesin birbirini karşılıksız sevdiği ve mutlu ettiği, hayatımızı nefsimizin ve şeytanın değil, ruhumuzun ve dolayısı ile Allah’ın emirlerinin ve nehiylerinin yani Kuran ayetlerinin şekillendirdiği bir hayat tarzıdır.

Herkesin kavga ettiği, birbirlerinin kuyusunu kazdığı, hatalarını ve yanlışlarını araştırıp dedikodularını yaptığı, iftiralarla kötülediği, ezdiği, üzdüğü ve şeytanın emrinde bir nefsle yaşadığı bu günkü gibi bir hayat tarzı değil.

Bu ise Allah’ın nurlarının kalbimize girmesiyle, nefsimizi tezkiye ve tasfiye etmekle mümkündür.

Hiç kimse nefs tezkiyesi yapmadan huzura ve mutluluğa ulaşamaz ve bu Allah’ın üzerimize farz kıldığı bir vetiredir.

91/ŞEMS-9: Kim onu (nefsini) tezkiye etmişse felâha (kurtuluşa) ermiştir.

91/ŞEMS-10:  Ve kim, onun (nefsinin) kusurlarını örtmeye çalıştıysa (nefsini tezkiye etmemiş ise) hüsrana uğramıştır.

Allah’a ulaşmayı dilemeden ve mürşidimize tabi olmadan, Allah’ın nurlarının kalbimize girmesi ve nefsimizin kalbinin nurlarla temizlenmesi mümkün değildir. Hiç kimse beş şart ile nefsini tezkiye ve tasfiye edemez.

24/NÛR-21:  Ey âmenû olanlar, şeytanın adımlarına tâbî olmayın! Ve kim şeytanın adımlarına tâbî olursa o taktirde (şeytanın adımlarına uyduğu taktirde) muhakkak ki o (şeytan), fuhşu (her çeşit kötülüğü) ve münkeri (inkârı ve Allah'ın yasak ettiklerini) emreder. Ve eğer Allah'ın rahmeti ve fazlı sizin üzerinize olmasaydı (nefsinizin kalbine yerleşmeseydi), içinizden hiçbiri ebediyyen nefsini tezkiye edemezdi. Lâkin Allah, dilediğinin nefsini tezkiye eder. Ve Allah, Sem'î'dir (en iyi işitendir) Alîm'dir (en iyi bilendir).

4/NİSÂ-49:  Kendi nefslerini temize çıkaranları (tezkiye ettiklerini söyleyenleri) görmedin mi? Hayır (öyle değil). Ancak Allah, dilediği kişinin nefsini tezkiye eder. Ve onlar, hurma çekirdeğinin ince ipliği kadar (bile) zulüm olunmazlar.

53/NECM-32:  Onlar ki, küçük günahlar hariç, büyük günahlardan ve fuhuştan içtinap ederler (sakınırlar). Muhakkak ki Rabbin, mağfireti geniş olandır. O, sizi daha iyi bilendir. O, sizi topraktan yaratmıştı. Ve siz, annelerinizin karnında cenin idiniz. Öyleyse nefslerinizi temize çıkarmayın (nefslerinizi tezkiye ettiğinizi iddia etmeyin). O (Allah), kimin takva sahibi olduğunu daha iyi bilendir.

Allah bu hayatı bizlere nefsimizi ihlâsa ve salaha ulaştırmamız için verdi.

Peygamber Efendimiz s.a.v. “ İhlâsa erenlere ne mutlu. Onlar hidayete ermişlerdir.” Buyurmuşlardır.

İhlâsa ulaşanlara şeytanın bir şey yapması mümkün değildir. Şeytan ihlâsa ulaşanların emrindedir. Şeytanın ihlâsa ulaşmış Allah’ın kulları üzerinde bir sultanlığı yoktur ve hata yaptırarak derecat kaybettirmesi mümkün değildir. Allah ayette bunun garantisini vermektedir.

15/HİCR-39:  (İblis şöyle) dedi: “Rabbim, beni azdırmandan dolayı, onlara mutlaka yeryüzünde (azgınlığı) süsleyeceğim ve mutlaka onların hepsini azdıracağım.

17/İSRÂ-64:  Ve onlardan güç yetirdiklerini, sesinle aldat. Atlıların ve yayalarınla onları bağırarak yönlendir (cehenneme sevket). Evlâtlarında ve mallarında onlara ortak ol. Ve onlara (yalan şeyler) vaadet.” Şeytanın vaadettikleri gurur (aldatma)dan başka bir şey değildir.

15/HİCR-40:  Ancak onlardan muhlis olan kulların müstesna.

17/İSRÂ-65:  Muhakkak ki Benim kullarımın üzerinde, senin bir sultanlığın (yaptırım gücün) yoktur. Ve senin Rabbin, vekil olarak kâfidir (yeter).

Siz Allah’ı unutursanız, Allah’ta size nefsinizi ve zikri unutturur. Sonra fasıklardan olursunuz. Bu dünyada şeytan olmasa bile insanlara nefs tezkiyesi yapmadıkları zaman kendi nefsleri helak olmaları için yeterdi.

59/HAŞR-19:  Allah'ı unutan kimseler gibi olmayın! Böylece (Allah da) onlara, kendi nefslerini unutturdu. İşte onlar, onlar fasık olanlardır.

Şeytan ve tağut, yani insan ve cin şeytanlar sadece nefsinizin vesvese vererek tesir ederler. Yoksa insanlar üzerinde bir yaptırım güçleri yoktur. Ama nefsiyle yaşayan insanlar bu vesveseye kanarak Allah’ı unuturlar ve onun zikrinden yüz çevirirler. O zaman onlar nefslerini hüsrana düşürürler.

58/MUCÂDELE-19:  Şeytan onları kuşattı. Böylece Allah'ın zikrini onlara unutturdu. İşte onlar, şeytanın taraftarlarıdır. Şeytanın taraftarları, gerçekten hüsranda olanlar, onlar değil mi?

Zikri unutan kişiye Allah şeytanı musallat eder ve şeytan o kişinin yakın arkadaşı olur.

43/ZUHRÛF-36: Ve kim Rahman’ın zikrinden yüz çevirirse, şeytanı ona musallat ederiz. Böylece o (şeytan), onun yakın arkadaşı olur.

Allah razı olsun.
 

 
Etiketler: ALLAH’IN, BİZİM, YAŞAMAMIZI, İSTEDİĞİ, HAYAT, TARZI, NEDİR?,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 05.07.2020
Bugün
21° - 40°
Pazartesi
19° - 40°
Salı
19° - 40°
Batman

Güncelleme: 05.07.2020
İmsak
03:06
Sabah
04:52
Öğle
12:25
İkindi
16:18
Akşam
19:48
Yatsı
21:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı