Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 17:35 Bu haber 630 kez okundu
 
‘Trafik cezalarının hukuki alt yapısı yeterli değil’
Her yıl 5-11 Mayıs arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan “Trafik Güvenliği ve Eğitimi Haftası” münasebetiyle Batman’daki trafik ve çevre eğitmenleri ile Şoförler Cemiyeti, toplumda trafik kuralları, trafik cezaları ve trafik eğitimi hakkında açıklamalarda bulundu.
Gündem Haberi


Trafik cezalarının kısmen caydırıcı olduğunu, fakat uygulanan cezaların hukuki alt yapısının yeterli olmadığını savunan trafik ve çevre eğitmenleri ile Şoförler Cemiyeti, halkın trafik cezalarını kabullenmediğini ifade etti. Trafik cezaları ile ilgili bilgi aktaran Trafik ve Çevre Eğitmeni Mehmet Şirin Turan, “Türkiye’de kısaca uygulanan trafik cezaları şunlardır: "Emniyet kemeri takmayanlar, araçta sigara içenler, park yasağını ihlal edenler, kırmızı ışıkta geçenler, yayalara yol yermeyenler, ehliyetsiz araç kullananlar, kış lastiği takmayanlar gibi çok sayıda cezalar vardır. Bunlara uygulanan müeyyideler vardır. Emniyet kemeri takmayanlara 134 TL, araçta sigara içenlere 134 TL, park yasağını ihlal edenlere 134 TL, kırmızı ışığı geçen sürücüye 291 TL, yayalara yol vermeyen sürücülere 604 TL, ehliyetsiz araç kullanma cezası 2 bin 497 TL’dir. Kış lastiği kullanmama cezası 885 TL’dir. Ters yönden araç kullanma cezası 2 bin 475 TL’dir. Seyir halinde cep telefonuyla konuşma cezası 291 TL’dir. Bunlar gibi çok sayıda trafik cezaları vardır."

“HALK CEZALARA TEPKİLİ”

Trafik cezalarının kısmen caydırıcı olduğunu aktaran Turan, cezalar nedeniyle vatandaşların trafik kurallarına daha fazla dikkat ettiğini kaydetti. Uygulanan cezaların hukuki alt yapısının yeterli olmadığını savunan Turan, "İşlenen kuralın cezası çok geç geliyor. Bir trafik cezası olmuşsa bunun hemen vatandaşa iletilmesi gerekir. Böyle olması takdirde vatandaş kurallara uymada çok daha dikkatli olur. Ayrıca toplum trafik cezalarını kabullenmiyor. Daha sonra kabullensek bile, biz halk olarak bu cezaları hazır olmadığımızdan hemen kabullenmiyoruz. Verilen cezalara halk olarak tepkiliyiz. Vatandaşların sürücü belgesi alma sürecinde ilk kayıtlarda kayıt olduktan sonra dönemler bir aylık süre zarfındadır. Ön kaydın ardından kesin kayıt olunduktan sonra bir teorik eğitimimiz var. Teorik eğitimden sonra elektronik sınav randevusu açılıyor. Elektronik sınav randevusunun ardından ise tarih belirlenip, kişi sınava giriyor. Sınav başarılı geçmişse en geç bir buçuk ayda vatandaşa sürücü belgesi veriliyor. Bakanlığın ve Milli Eğitimin periyodik denetimleriyle sürücü kursları sağlıklı bir eğitim vermeye başladı. Kursiyerler de sık sık derslerine gelmeye başladılar. Kadın sürücüler trafiğin biraz ağır işlemesine sebep oluyorlar. Çok da seri bir şekilde araç kullanamıyorlar. Ama erkek sürücülere nazaran trafiği tehlikeye sokmayanlar yine bayan sürücülerdir" ifadelerini kullandı.

“TRAFİK İLE İLGİLİ BÜYÜK BİR SORUN VAR”

Batman Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Raşit Yaşar ise nüfus sayısına göre Türkiye’de en çok aracın Batman’da olduğunu söyledi. Geçmiş zamandan bu yana şehir içi ulaşıma yönelik imarın yapılmamasından dolayı Batman’da trafik sorunun bir türlü giderilemediğini belirten Yaşar, “Batman’da mutlaka Turgut Özal Bulvarı gibi en azından 2 veya 3 tane daha cadde olması lazım ki trafik rahatlasın. Batman’daki araç sayısının yoğunluğundan dolayı çok büyük bir park sorunu var. Ana caddelerle beraber ara sokaklarda bile büyük park sorunu var. Yerel yönetim mutlak surette bir çözüm bulması gerekir. Yerel yönetimin trafik sorununa ilişkin çözüm arayışı içinde olduğuna dair herhangi bir şey görmedik. Belediyede yeni bir seçim olduğu için Belediye Başkanıyla bu konularla ilgili daha bir diyaloğumuz olmamıştır. Kendimize göre projelerimizi belediyeye sunacağız. Batman halkı bu sorunu hak etmemiştir. Mutlaka ulaşım için yolların yapılması ve park sorunu çözülmesi gerekir. Batman bölgemizin en modern şehirlerinden bir tanesidir. Buna rağmen maalesef park için insanlarımız sıkıntı yaşıyor. Son 4 yıldır okullardaki bu eğitimden vazgeçildi. Bu konuyu hem Millî Eğitim hem de Valilik nezdinde soracağız. Trafik hayattır. Eğitimle başlar eğitimle biter. Trafik insanın doğumundan başlar ölümüne kadar devam eder. Bunun için okullarda mutlaka eğitimin olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Trafik, cezalarının, hukuki, alt, yapısı, yeterli, değil’,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 13.08.2020
Bugün
16° - 39°
Cuma
19° - 39°
Cumartesi
19° - 38°
Batman

Güncelleme: 13.08.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:21
Öğle
12:26
İkindi
16:12
Akşam
19:20
Yatsı
20:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı