Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 15:57 Bu haber 740 kez okundu
 
TALASEMİ GÜNÜ MESAJI
Batman Belediyesi Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Yaşam Haberi


Kalıtsal bir kan hastalığı olan Akdeniz Anemisi’nin yaygın ifadeyle Talasemi olarak bilindiğini ifade eden Eş Başkanlar, bu hastalığın dünyada Akdeniz’i de içine alan Ortadoğu ülkelerinde sık görülen bir hastalık olduğuna dikkat çektiler.

Genetik geçişli bir hastalık olan Talasemi’nin bölgede akraba evliliklerine bağlı olarak yaygınlaşmaması ve gelecek nesillerin sağlığının korunması gerektiğine vurgu yapan Eş Başkanlar, bu nedenle belediyede yapılan resmi evlilik işlemleri öncesinde Talasemi testi istendiğini belirterek Talasemi’nin yaygınlaşmaması için tedbir alınmaya çalışıldığını ifade etti.

Hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmak için her yıl 8 Mayıs’ın “Dünya Talasemi Günü” olarak kutlandığını hatırlatan Eş Başkanlar Dr. Demir ve Korkmaz şöyle devam etti: “Hastalığın gündemde tutularak halkımızın bilinçlendirilmesi, eğitilmesi, evlilik öncesi tarama ile tanı testlerinin yapılarak önlenebilir hastalık için gerekli adımların atılması ve bu konularda hassasiyet oluşturulması gerekmektedir. Bu vesile ile tüm Talasemi hastalarımıza sağlıklı bir ömür dileriz”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TALASEMİ, GÜNÜ, MESAJI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 10.08.2020
Bugün
18° - 40°
Salı
17° - 38°
Çarşamba
15° - 38°
Batman

Güncelleme: 10.08.2020
İmsak
03:45
Sabah
05:18
Öğle
12:26
İkindi
16:14
Akşam
19:25
Yatsı
20:51
Arşiv Arama
Haber Yazılımı