Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:26 Bu haber 457 kez okundu
 
Ramazanda sağlıklı beslenmenin ipuçları
Batman Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Ramazan ayında oruç tutan bireylerin bu süreyi sorunsuz geçirmeleri için sağlık konusunda önerilerde bulunuldu.
Gündem Haberi


Batman Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Ramazan ayında oruç tutan bireylerin bu süreyi sorunsuz geçirmeleri için sağlık konusunda önerilerde bulunuldu.  Ramazan ayı boyunca da hizmetlerini kesintisiz sürdüren Sağlık Merkezi’nde günde ortalama 50’yi aşkın kişi ücretsiz muayene olurken, sağlıklı beslenme konusunda da uzman diyetisyenler tarafından destek hizmeti sunuluyor. Vücut kitle analizlerinin yapıldığı, kişiye ve hastalıklara özel diyet programlarının düzenlendiği merkezde çalışan uzmanlar, Ramazan ayında oruç tutan bireylerin diğer zamanlarda olduğu gibi sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermesi gerektiğini belirttiler. Genelde 3-4 öğünde tüketilen besinlerin beslenme düzeninin tamamen değiştiği bu dönemde 2 öğüne sıkıştırıldığının hatırlatıldığı açıklamada ayrıca hava sıcaklığının arttığı bu günlerde açıkta satılan gıdaların tüketilmesinin de sağlık açısından önemli riskler taşıdığını ve sağlıklı bir oruç için bu hususlara dikkat edilmesi gerektiği hatırlatıldı.

‘EN AZ 8 BARDAK SU TÜKETİLMELİ’

Yeterli miktarda sıvı almak : En az 8 bardak su tüketilmelidir. Yeterli sıvı alınması toksinlerin vücuttan atılması, idrar yoğunluğunu korumak ve böbrek yükünü dengelemek, kan dengesini korumak ve dehidratasyonu önlemek için gereklidir.

Vücut suyunu korumak: Gün boyunca serin koşullarda kalmak ve fiziksel faaliyetleri sınırlamak vücuttan sıvı kayıpların önlemek için önemlidir.

Aşırı besin tüketmemek: Vücudun düzenleyici mekanizmaları metabolik hızı düşürmekte ve açlık durumunda vücudun enerji kaynaklarından yeterli enerjiyi verimli biçimde kullanılmasını desteklemektedir. Aşırı miktarda yemek, alınan enerjinin artmasına ve vücut ağırlığının da artmasına neden olmaktadır. Dengeli ve besin öğelerinden zengin yemekler önerilen miktarlarda protein, vitaminler ve minerallerin vücutta yeniden yerine konmasını sağlamaktadır.

Yağlı besim tüketimini düşürmek: Düşük yağlı/yağsız süt, yoğurt, düşük yağlı peynir, yağsız et tüketimi tercih edilmelidir.

Dengeli bir öğün oluşturmak: İftardan sonraki diyet normaldeki düzenli diyetimizden farklı olmamalıdır. Öğünlerimiz kompleks karbonhidratlar, örneğin tam tahıllar ve tam tahıl ekmeği, yağsız et, kurubaklagiller, meyveler ve sebzeleri içermelidir.

Aşırı tatlı ve saflaştırılmış ürünlerin tüketiminden sakınılmalı: Saflaştırılmış ürünler ve tatlılar, daha yavaş sindirilen kompleks karbonhidratlara (tam tahıllar ve tam tahıl ekmeği) kıyasla çok hızlı sindirilmektedir. Kompleks karbonhidratlar buğday, yulaf, fasulye, mercimek, tam buğday unu, pirinç gibi tahıllar ve tohumlarda bulunur. Kompleks karbonhidratlar daha uzun süreli dengeli bir enerji ve tokluk hissini sağlamaları nedeni ile daha uygun bir seçimdir.

Dengeli enerji alınması: Şeker eklenmiş içecekler ve şeker şuruplarının tüketilmesi ile aşırı enerji alınabilir. Bunların yerine sağlıklı seçimler olarak su, meyve suyu, çorbaların (kremasız) tüketilmesi sağlıklı seçimlerdir.

Sindirimi kolaylaştırmak için yemek yerken acele edilmemeli, yemekler yavaş yenmeli, uygun biçimde çiğnenmelidir.

Besin değeri düşük ve mide salgısını arttıran asitli içeceklerin tüketiminden sakınılmalıdır.

Kafeinli içeceklerin tüketimi (örneğin çay, kahve ve diğer kafeinli içecekler) sınırlanmalıdır. Çünkü bu tür içecekler diüretik etkiye sahiptir, Yaz ayları boyunca oruç sırasında vücuttan sıvı kaybına yol açmaktadır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ramazanda, sağlıklı, beslenmenin, ipuçları,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 07.08.2020
Bugün
18° - 40°
Cumartesi
19° - 41°
Pazar
19° - 41°
Batman

Güncelleme: 07.08.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:16
Öğle
12:27
İkindi
16:15
Akşam
19:27
Yatsı
20:54
Arşiv Arama
Haber Yazılımı