Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 15:42 Bu haber 500 kez okundu
 
Osmanlı ve Artuklu sanatı sergilendi
Batman’da İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Osmanlı’nın kati sanatı, Artuklular’ın yontma sanatı ile yağlı boya tablolardan oluşan resim sergisi açtı.
Gündem Haberi


Batman’da İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Osmanlı’nın kati sanatı, Artuklular’ın yontma sanatı ile yağlı boya tablolardan oluşan resim sergisi açtı. Batman merkez TP Fatma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu öğrencileri tarafından Osmanlı’nın geleneksel kâğıt kesme sanatı olan kati sanatı, Artuklular’ın taş yontma sanatı olan taş rölyef ve yağlı boya tablolardan oluşan karma resim sergisi açıldı. Batman Park AVM’de açılan ve iki gün sürecek olan sergide toplam 50 adet eser sergilenirken, Güzel Sanatlar Lisesi müzik öğrencileri de rey ve keman çalarak canlı performans sergilediler. İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Görsel Sanatlar Öğretmeni Sümeyra Coşkun gözetiminde yıl boyunca hazırladıkları sergiyi vatandaşların beğenisine sundular. Serginin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından yıl boyunca hazırlanmış olan eserlerin sergilendiği sergi gezildi. Katılımcılar sergi hakkında öğrencilerden bilgi aldı. Açılan sergiyle ilgili açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde açtıkları çağdaş görsel sanatlar bölümünde çok sayıda programın olduğunu söyledi.

“SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAĞIZ”

Kurtaran, “Okulumuzun geleneksel çağdaş görsel sanatlar bölümü öğrencilerinin açtığı resim sergisindeyiz. Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde bu yıl 30 öğrenci ile bu bölümü açtık. Türkiye’de Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı İmam Hatip Liselerimizin program çeşitliliği çok zengindir. İlimizde de iki tane İmam Hatip Lisemizde Fen Ve Sosyal Bilimler Proje Okulu olarak eğitim-öğretim devam ediyor. Bu proje okullarımızdan Fatıma Zehra İmam Hatip Lisemizde çağdaş görsel sanatlar bölümü geçen yıl açıldı. Bu bölüm İnşallah önümüzdeki dönemde eğitim-öğretimine devam edecek. Geleneksel sanatlar kapsamında ebru, hat gibi çalışmalarımız var. Ayrıca bu bölümde çağdaş görsel sanatlarla ilgili de çocuklarımızın çalışmaları var.” dedi.  Okul Müdürü Abdurrahman Yakut, bu yıl okullarının bünyesinde açılan görsel sanatlar sınıfına 30 öğrenci aldıklarını, bu öğrencilerin yılsonu sergisini açtıklarını belirtti. Öğrencilerin yaptığı çalışmalar arasında Türkiye’de nadir yapılan katı sanatı, taş rölyef ve yağlı boya çalışmalarının olduğunu aktaran Yakut, “Artuklular’ın hüküm sürdüğü bir bölgede yaşıyoruz. Diyarbakır, Hasankeyf ve Silvan gibi yerlerde bu döneme ait eserler var. O eserlerin bir devamı niteliğinde çocuklarımız taşların üstüne Esma’ül Hüsna’yı kazıyorlar. Allah nasip ederse Esma’ül Hüsna’yı 99 tamamlamak ve okulumuzda sergilemek istiyoruz. Yüze yakın kati sanatı ve şu ana kadar 20’nin üzerinde taş rölyef yaptık. Önümüzdeki sene de yetenek sınavıyla 30 öğrenci alacağız. Yeteneği olan öğrencilerimizi bu bölümümüze bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Osmanlı, ve, Artuklu, sanatı, sergilendi,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 12.08.2020
Bugün
17° - 38°
Perşembe
16° - 39°
Cuma
17° - 39°
Batman

Güncelleme: 12.08.2020
İmsak
03:49
Sabah
05:21
Öğle
12:26
İkindi
16:13
Akşam
19:21
Yatsı
20:47
Arşiv Arama
Haber Yazılımı