Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 18:37 Bu haber 736 kez okundu
 
“OHAL'İ KALICI HALE GETİRDİLER”
HDP Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Rüştü Tiryaki, İl Eş Başkanları ile Belediye Eş Başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz basın toplantısı düzenleyerek görevden alınan Belediye Başkanlarına yönelik kararın hukuki olmadığını belirttiler.
Gündem Haberi


HDP İl  Başkanı Ekrem İrgi'den sonra konuşan HDP Milletvekili Şakir  Tiryaki,  Diyarbakır, Mardin, Van ve İki Köprü Belediye Başkanlarının görevinden alınmalarının açıkça gasp anlamına geldiğini belirterek,  "Anayasa'nın 127. maddesinde Belediye Başkanları ve Belediyenin seçilmiş organları ancak görev nedeniyle bir soruşturma sonucu görevlerinden uzaklaştırılabilir. İki Köprü ve diğer Belediye Başkanları hakkında başlatılmış bir soruşturma yoktur. Bu kararın altında imzası olan herkes bir anayasa suçu işlemiştir. Belediye Başkanımızın görevinden uzaklaştırılma gerekçesi ise 2015 yılındaki çözüm süreci çalışmalarıdır” şeklinde konuştu.

“DAVET EDİLMEDİK”

HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise, “10 Aralık İnsan  Hakları gününde Türkiye'de bütün insan haklarının nasıl bir yerde olduğunu görmekte, alanlarda,  sokaklarda, meydanlarda ve hatta otel ve kahvaltıda bile basınla bir araya gelmeye çalışırken sert saldırılarla karşı karşıya kalıyoruz. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’daki Batman Tanıtım için gerçek teslimatını alanlar orada yoktu. Yüzde 67 oranında oyla seçilen bir yönetimin orada olmaması utanılır bir durum. AK Parti Milletvekili,  il başkanı ve tüm kadrolarının orada olması, HDP'li Belediye ve Eş Başkanlarının davet edilmemesi utanç verici bir durumudur.  Batman AK Partiden ibaret değildir. Gelecek dönemdeki etkinliklerde bu hataların ortadan kalkacağına inanıyorum. Seçim dönemlerindeki zorlu  kazanımlarımız iktidar tarafından hukuk dışı yöntemlerle elimizden alınıyor. Onlarca Belediye Başkanımız ve yöneticilerimiz tutuklanarak cezaevine atılıyor. Bölgemizde OHAL uygulaması kalıcı hale getiriliyor” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “OHAL'İ, , KALICI, HALE, GETİRDİLER”,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 07.08.2020
Bugün
18° - 40°
Cumartesi
19° - 41°
Pazar
19° - 41°
Batman

Güncelleme: 07.08.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:16
Öğle
12:27
İkindi
16:15
Akşam
19:27
Yatsı
20:54
Arşiv Arama
Haber Yazılımı