Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 15:38 Bu haber 520 kez okundu
 
Mukabele halkalarına ilgi
​ Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında yer alan ve Hazreti Peygamberin ashabıyla yaptığı mukabele (karşılıklı Kur’an-ı Kerim okuma) sünneti, bu yıl da büyük bir ilgi ve teveccühle başladı.
Gündem Haberi


​ Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında yer alan ve Hazreti Peygamberin ashabıyla yaptığı mukabele (karşılıklı Kur’an-ı Kerim okuma) sünneti, bu yıl da büyük bir ilgi ve teveccühle başladı. Camilerde genellikle öğle namazı sonrası okunan mukabelelere, genç, yaşlı herkesin yoğun ilgi göstermesi dikkatlerden kaçmadı. Camilerde imamlar ve hafızlar Kur'an-ı Kerim'i sesli olarak okurken, mukabeleye katılan cemaat ise okunan yeri takip ediyor. Okumayı bilmeyenler ise okunan Kur’an-ı dinliyor. Yaklaşık 45 dakika süren cüzün okunmasıyla o günkü mukabele sona ererken halk, Kur'an mukabelesinin ardından kişisel ibadetlerini yerine getirmeye devam ediyor.

“RAMAZAN AYI KUR'AN AYIDIR”

Her yıl ramazan ayında öğle namazı sonrasında mukabele halkalarını oluşturduklarını ifade eden Batman merkez Ulu Camii İmam Hatibi Abdullah Sav, " Ramazan ayını sevinçle karşıladık. Bu ayda en büyük ibadetlerden bir tanesi de mukabeledir. Cemaatimizle beraber mukabelemizi yaptık. Ramazan ayı ayrıca Kur'an ayıdır. Malumunuz mukabele Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ile Cebrail’in karşılıklı Kur'an-ı Kerim okumasıyla başlamıştır. Mukabele Peygamber Efendimizden bu yana gelen asırlık sünnettir ve İslam geleneğidir. Biz de yıllardır camimizde bu geleneği sürdürüyoruz. Mukabeleye büyük bir teveccühün olduğunu vurgulayan Sav, “500’ün üstünde cemaatle mukabelemizi yapıyoruz. Teveccüh çok güzeldir. Kur’an-ı Kerim’i, tecvidi zayıf olanlar, Kur’an’a gönül verenler de bu mukabeleyi takip ediyor. Mukabele sayesinde sıcak bir ortamda oluşuyor. İnsanlarda birlik ve beraberlik, muhabbet oluşuyor” diye konuştu.

 “KUR’AN BEREKETTİR”

Her ramazanda mukabele halkalarına katıldığını ifade eden Emrah Uraz, “Her ramazanda mukabeleye katılıyorum. İnşallah bir ay boyunca her gün mukabeleye katılarak Kur’an-ı tamamlamaya çalışacağız. Kur’an berekettir. Mukabele Peygamberimiz ile Cebrail’den gelen bir şiardır. Çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

“BU AY ÇOK DEĞERLİ BİR AYDIR”

Cami cemaatinden Ali Sırlan ise şunları söyledi: “İbadet için camiye geliyorum. Okunan Kur’an-ı dinliyorum. Bu ay on bir ayın sultanıdır ve biz Müslümanlar için çok değerlidir. Burada mukabeleyi dinlemek çok güzel bir duygudur.” Tüm Müslümanların Kur’dan faydalanması gerektiğine işaret eden Abdulkadir Turan, “Bu mübarek ayda Kur’an-ı okuyup, dinlemek herkese nasip olmaz. Bu ay çok değerli bir aydır. Bu ayda iman artmaktadır. Özellikle camide Kur’an okunması çok güzeldir. Kur’an’dan daha güzel bir şey var mı? 80 milyon Türkiye halkı Kur’an’dan faydalanmalıdır” dedi.

“KUR’AN-I DİNLEMELİYİZ”

Her ramazanda Kur’an halkalarına katıldığını söyleyen Rıfat Koloman da şunları kaydetti: “Ramazanda Kur’an okumak büyük bir nimettir. Kur’an hem dünya hem de ahiretin yol göstericisidir. Kur’an dünya ve ahiretimiz için bir menfaattir. Kur’an-ı dinlemeliyiz. Kur’an-ı dinleyenler onun ortaklarıdırlar. Kur’an’a saygı gösterenler Allah’a, Peygambere saygı göstermiş gibiler. Kur’an bizlere ahirette şahitlik edecektir. Mukabelede emeği geçenlerden Allah razı olsun.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mukabele, halkalarına, ilgi ,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 07.08.2020
Bugün
18° - 40°
Cumartesi
19° - 41°
Pazar
19° - 41°
Batman

Güncelleme: 07.08.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:16
Öğle
12:27
İkindi
16:15
Akşam
19:27
Yatsı
20:54
Arşiv Arama
Haber Yazılımı