301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 15:32 Bu haber 593 kez okundu
 
‘Memleketimizin özlemini yaşıyoruz’
Yıllar önce ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Batman’a sığınan binlerce Suriyeli aileden bazıları açtıkları iş yerleri ile hayata tutunma mücadelesi veriyorlar.
Gündem Haberi


Yıllar önce ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Batman’a sığınan binlerce Suriyeli aileden bazıları açtıkları iş yerleri ile hayata tutunma mücadelesi veriyorlar. Hayata tutunma mücadelesini mikrofonlarına anlatan Suriyeliler, Batman halkından memnun olduklarını ama ülkelerine karşı da özlem duyduklarını söylediler. Savaşın bitip barışın gelmesi halinde ülkelerine dönmeyi düşündüklerini belirten Suriyeliler, kendilerini kucakladıkları için Batmanlılara teşekkür ettiler.

"HAYATTA KALMAK AMACIYLA GELDİK"

Yaklaşık 6 senedir Türkiye’ye geldiklerini belirten Hüso, "Bizler savaş nedeniyle buraya geldik. Suriye’nin Kamışlo şehrinden geldik, bakkal dükkânı açtım. Suriye’de de aynı işi yapıyordum. Bu işi yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Allah’a şükürler olsun idare ediyoruz. Suriye’de hayat güzel değildir, orada savaş var. Hayatta kalmak amacıyla Suriye’den buraya geldik. Suriye’deki sorunlar nedeniyle hiçbir Suriyeli şu anda oraya gidemez. Türkiye’de ise her şey var; su, elektrik var. Şu anda Türkiye bizim için Suriye’den daha iyidir. Ama eğer ki Suriye’de huzur olursa Suriyelilerin ülkelerine gideceğini düşünüyorum. Bizler Suriye’de huzurun olmasını, katliamların son bulmasını istiyoruz" dedi.

"BURADA BİR SORUN YAŞAMIYORUZ”

Geçimlerini az da olsa temin etmeye çalıştıklarını ifade eden İbrahim, "Bizler 6 sene önce Suriye’nin Kamışlo şehrinden buraya geldik. Burada kirada oturuyoruz. Suriye’de savaş vardı, durumlar hiç iyi değildir. O yüzden geldik. Geçimimizi az da olsa temin etmeye çalışıyoruz, burası Suriye’den daha güzeldir. Suriye’de ne olup bittiğini bilemiyoruz ama anlattıklarına göre şu anda oranın durumunun hiç de iyi olmadığıdır. Orada ne elektrik ne de su var. Bu çok zor bir durumdur. Burada bir elektronik üzerine tamirci dükkânı açtım. Kamışlo’da da aynı işi yapıyordum. Burada bir sorun yaşamıyoruz. Çocuklarım okula gidebiliyor. Eğer ki Suriye’de güven ve huzur ortamı sağlanırsa ülkemize geri dönebiliriz. Memleketimizin özlemini yaşıyoruz. Orada bulunan akrabalarım var. Bizler de mecburiyetten geldik" diye konuştu.

"ÜLKEMİZİ ÖZLEDİK"

Türkiye’nin ve Türkiye halkının kendilerine kucak açtığını vurgulayan Muhammed Besil Hamud ise şunları söyledi: "Ailemle birlikte 5 yıl önce Suriye’nin Halep şehrinden buraya geldik. Suriye’de savaş var. Ondan dolayı geldik. Burada hayatımıza devam ediyoruz. Türkiye vatandaşları iyi, bizlere kapılarını açtılar. Burada işyeri açtım, burası çok güzel. Ülkemizi özledik. Ama orada halen daha savaş var, bitmedi. Oradaki savaş biter ve iyi bir ortam olursa gidebiliriz. Aksi halde Türkiye’de kalacağız. Eğer ki Türkiye vatandaşlık verirse bir daha Suriye’ye dahi gitmeyebiliriz. Şu anda Türkiye’de kalmak istiyorum, Suriye’ye gitmek istemiyorum” ifadelerini kullandı.    

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Memleketimizin, özlemini, yaşıyoruz’,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
11° - 32°
Çarşamba
11° - 30°
Perşembe
- 31°
Batman

Güncelleme: 02.06.2020
İmsak
03:03
Sabah
04:48
Öğle
12:19
İkindi
16:11
Akşam
19:40
Yatsı
21:17
Arşiv Arama
Haber Yazılımı