Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 15:33 Bu haber 613 kez okundu
 
Maaşları ödenmeyen işçiler eylem yaptı
Tekno Mekanik Global (TMG) firması bünyesinde TÜPRAŞ Batman Rafinerisi’nde çalışan yaklaşık 70 işçinin maaşı 3 ay verilmeyerek mağdur edildi.
Gündem Haberi


Tekno Mekanik Global (TMG) firması bünyesinde TÜPRAŞ Batman Rafinerisi’nde çalışan yaklaşık 70 işçinin maaşı 3 ay verilmeyerek mağdur edildi. İşçiler yaşadıkları mağduriyet dolayısıyla kısa süreliğine TÜPRAŞ kapısını trafiğe kapatarak eylem yaptı. Aylar önce TMG firma bünyesinde çalışmaya başladıklarını belirten işçilerden Mehmet Şah Ayhan, "50-60 kişi civarındayız, paramız verilmeyecek korkusuyla iki-üç defa işi durdurduk. Çalışmadık, TÜPRAŞ yetkilileri gelip bize, 'Çalışın, işinizi bitirin. Her türlü garantiniz biziz. Hiçbir paranız burada kaybolmaz.' dediler. Bugün ise TÜPRAŞ şirketi bizim çalıştığımız firmaya el koyarak tek taraflı firmayı feshetti. TÜPRAŞ bizim paramızı da vermiyor. Bizim garantimiz TÜPRAŞ’tı. Her zaman da bize 'Siz çalışın, garantiniz TÜPRAŞ'tır.' diyordular. Bizim firmanın teminatları ve işçi paraları TÜPRAŞ’ta var. Personel parası ödensin diye TÜPRAŞ’a mail de atılmış. Biz mağduruz, hakkımızı istiyoruz" dedi.

"HEPİMİZ MAĞDURUZ”

Yaklaşık 4 aydır maaş alamadıklarını ifade eden işçilerden Mehmet Yıldırım, "TÜPRAŞ bizi işten çıkardı. 6 Nisan'da bizi çıkardıklarında içerideki maaşımızı ayın 15-20'si arasında yatıracaklarını söylediler. 18 Nisan'da TÜPRAŞ şirketimize el koyarak şirketi feshetti. Şirketi aradığımızda, TÜPRAŞ'ın paramızı vereceklerini söylediler. Bize hep, 'Çalışın, bir sıkıntı çıkarsa şirketi teminatı ile maaşlarımız yatacak' söylediler. Biz hakkımızı mahkemeyle değil, normal yollarla almak istiyoruz. Mahkemeye verirsek 3-4 yıl mahkeme devam edecek. Hepimiz mağdur ve kiracıyız. Buraya gelip eylem yaparak bir sıkıntı çıkarma niyetinde değilim, bizim niyetimiz sadece hakkımızı almaktır" ifadelerini kullandı.

“3 AYLIK MAAŞIMIZ VERİLMEDİ”

TÜPRAŞ Rafinesinde TMG firmasında çalıştıklarını belirten işçilerden Veysel Sönmez, "Burada 11 aydır emek sarf ediyoruz. Son 3 ay içerisinde ekonomik krizden dolayı TÜPRAŞ ana firmaya baskı uyguladı. Zararından dolayı şu anda 70 kişi parası içerde kalacak şekilde dışarı atıldı. TÜPRAŞ'ın mühendisleri bize sözler verdiler. Mühendisler, 'Arkadaşlar, işinize davam edin, projemizi bitirelim ve haklarınızı ödeyelim. Sizi açıkta bırakmayalım' gibi vaatler ve sözler verildi. Verdikleri söz ve vaatler sonrası 50'den fazla işçi işsiz. İşçiler bir parça ekmek bile evlerine götüremeyecek duruma geldiler.  Şu an 3 aylık maaşımız içeridedir. Biz sadece maaşlarımızı istiyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Maaşları, ödenmeyen, işçiler, eylem, yaptı ,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 07.08.2020
Bugün
18° - 40°
Cumartesi
19° - 41°
Pazar
19° - 41°
Batman

Güncelleme: 07.08.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:16
Öğle
12:27
İkindi
16:15
Akşam
19:27
Yatsı
20:54
Arşiv Arama
Haber Yazılımı