Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 17:39 Bu haber 544 kez okundu
 
İmam Abdullah Türbesi restorasyon çalışmaları tamamlandı
​Batman’ın Hasankeyf ilçesinde Arkeopark Alanına taşınan tarihi İmam Abdullah Türbesi, minaresi ve eyvan yapısının restorasyon çalışmaları tamamlandı.
Gündem Haberi


​Batman’ın Hasankeyf ilçesinde Arkeopark Alanına taşınan tarihi İmam Abdullah Türbesi, minaresi ve eyvan yapısının restorasyon çalışmaları tamamlandı. Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerin taşınma ve yerinde korunma işlemleri sürüyor. HES projesi kapsamında Ilısu Baraj göleti altında kalacak 12 bin yıllık geçmişi olan tarihi antik kent Hasankeyf’in önemli tarihi eserlerinden biri olan ve Kültürel Park Alanı’na taşınan İmam Abdullah Türbesi, minaresi ve eyvan yapısının restorasyon çalışmaları tamamlandı.

DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğü yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında Hasankeyf göl sahasında kalmakta iken Yeni Hasankeyf ilçesinde Arkeopark alanına taşınmış olan İmam Abdullah Türbesi, minaresi ve eyvan yapısının yeni yerindeki restorasyon işleri tamamlanmıştır. Bunun yanında 2 baldaken türbenin de yapımı tamamlanarak türbe ve mezarlar nakledilmiştir. Yapı, ortak avlu içerisinde kuzeyde bulunan ve içerisinde sandukanın da bulunduğu kare formlu türbe, türbenin hemen doğusunda yer alan minare (kule) ve bu yapılara güney yönde eklemlenen zaviye ve giriş bölümlerinden oluşan bir anıt yapıdır. Asıl zaviyenin XII. yüzyılda Artuklular zamanında yapıldığı, yıkılması sonucu İmam Abdullah’ın Türbesinin bulunduğu mekân esas alınarak Eyyûbi Sultanı Takıyyeddin Abdullah (1249-1294) zamanında yeniden inşa edildiği; türbe girişindeki kitabeye göre 878 (1478) tarihinde Akkoyunlular tarafından tamir edildiği anlaşılmaktadır.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İmam, Abdullah, Türbesi, restorasyon, çalışmaları, tamamlandı,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 05.07.2020
Bugün
21° - 40°
Pazartesi
19° - 40°
Salı
19° - 40°
Batman

Güncelleme: 05.07.2020
İmsak
03:06
Sabah
04:52
Öğle
12:25
İkindi
16:18
Akşam
19:48
Yatsı
21:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı