Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 12:56 Bu haber 920 kez okundu
 
'Grip aşısı' ile ilgili bilinmesi gerekenler
Batman Bölge Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Fethiye Akgül, önemsenmediği takdirde kişilerin ölümüne bile neden olabilen grip ve grip aşısıyla ilgili önemli bilgiler verdi.
Sağlık Haberi


Grip mevsiminin başladığı bu aylarda toplumun ciddi bir bölümünü etkileyen grip hastalığıyla ilgili uyarılarda bulunan Akgül, tedavisiyle ilgili yapılması gerekenlere değindi. Özellikle merak edilen grip aşısıyla ilgili de konuşan Akgül, risk grubundaki kişiler dışında grip aşısını 6 aydan büyük tüm herkese önerdiklerini söyledi.

GRİP NASIL BULAŞIR, NASIL ENGELLERİZ?

Grip virüsünün damlacık yoluyla bulaştığına dikkat çeken Akgül, "Öksürüp hapşıran kişi, virüs içeren çok sayıda damlacığı etrafa yayar. Bu damlacıkların ağız, burun ya da gözlerimize ulaşması ile hastalık bulaşır. Bu nedenle gripli kişi el hijyenine mutlaka dikkat etmesi gerekiyor. Elini sık sık yıkaması lazım. Virüsü etrafa yaymamak için öksürüp hapşırırken ağzını bir mendille, mendil bulamıyorsa kolları ile kapatmalıdır. Ellere hapşırmak en tehlikeli olanıdır. Ellere bulaşan virüs buradan dokunulan her yere yayılır. Gribin toplumda yayılmaması için virüsün en çok saçıldığı hastalığın ilk günlerinde okula, işe gidilmeyip evde istirahat edilmelidir. Ev halkını korumak için eller sık sık yıkanmalı, oda havalandırılmalıdır. Özellikle yakınında hastalığın ağır seyretme riski olan kişiler varsa hasta kişinin maske takması yararlı olacaktır" diye konuştu.

"GRİPTEN EN ETKİLİ KORUNMA YOLU AŞIDIR"

Gribe yakalanmamak için sık el temizliği, sağlıklı beslenme, mevsime göre giyinme gibi kişisel önlemlerin yanı sıra özellikle risk altındaki kişiler için en etkili korunma yolunun aşı olduğuna işaret eden Akgül, konuşmasına şöyle devam etti: "Peki, grip aşısını ne zaman yapmalıyız? Grip her yıl ekim ayında başlayarak aralık ayında artıp nisan, mayıs aylarını kapsayan dönemde sık görülmektedir. Bu nedenle grip aşısının her yıl ekim ayında yaptırılması gerekmektedir. Ancak risk grubundaki kişiler daha önce yaptırmadılarsa şubat ayına kadar aşıyı yaptırabilirler. Neden her yıl aşı olmak zorundayız? Girip hastalığının geçirilmesiyle veya aşılama ile oluşan bağışıklık, virüsün yapısında gerçekleşen sürekli değişiklikler nedeniyle kalıcı değildir. Aşılanan veya hastalığı geçiren bireyler bir sonraki grip mevsiminde hastalığa tekrar yakalanabilir. Ayrıca virüsün yapısı değiştiği için takip verilerinden elde edilen bilgilere göre aşı içeriği her yıl yenilenmektedir. Bu nedenle mevsimsel gripten korunmak için her yıl aşı olunması gerekir."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 'Grip, aşısı', ile, ilgili, bilinmesi, gerekenler,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 05.07.2020
Bugün
21° - 40°
Pazartesi
19° - 40°
Salı
19° - 40°
Batman

Güncelleme: 05.07.2020
İmsak
03:06
Sabah
04:52
Öğle
12:25
İkindi
16:18
Akşam
19:48
Yatsı
21:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı