Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 17:28 Bu haber 645 kez okundu
 
‘Genç yaştaki evliliklere düzenleme yapılmalı’
Genç yaşta evliliğin suç olmaktan çıkarılması gerektiğini belirten Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Yusuf Tanrıseven, hükümetin buna yönelik bir an önce yeni bir düzenleme yapması gerektiğini söyledi.
Gündem Haberi


 Genç yaşta evlendikleri gerekçesiyle binlerce insanın mağdur edilip, cezaevine konulduğunu anımsatan Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Yusuf Tanrıseven, genç yaşta evliliğin toplumun bir gerçeği olduğunu, bunun bu şekilde kabul edilmesi gerektiğini ifade etti. Genç yaşta evlendikleri gerekçesiyle çok sayıda mağdur vatandaşın olduğunu aktaran Tanrıseven, “Genç yaştaki evlilikler aslında toplumumuzun bir gerçeğidir. Toplumumuzu bundan çok da soyutlayamayız. O yüzden bununla ilgili bir düzenleme yapılması gerekiyor. Toplumda genç yaşta evlendikleri için çok sayıda mağdur var. Genç yaşta evlenen birçok insan var. Bunların çocukları da olmuş ama bakıyorsunuz üzerinden 7-8 yıl geçmiş olmasına rağmen eşleri cezaevine girmiş. Bu insanların, tecavüzcülerle aynı kefeye konulup aynı şekilde yargılanmaları, aynı cezaları almaları, aynı koğuşta kalmaları toplum vicdanını yaralıyor” dedi.

 “DEVLET ELİYLE MAĞDUR OLUYORLAR”

Genç yaşta evlenenlerin devlet eliyle mağdur duruma düşürüldüklerine dikkat çeken Tanrıseven, “Bu insanlar aslına bakacak olursak devlet eliyle mağdur oluyorlar. Bu aslında yasanın mağduriyetidir. Yasadan gelen bir mağduriyet. Tabi yasalar toplumun ihtiyaçlarına göre hazırlanmadığı zaman böyle sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Ama hükümetlerin de görevi bu gibi sıkıntıları, ortaya çıktığı zaman düzeltmek, bir an önce bu mağduriyetleri gidermektir. İnanıyorum ki, biraz gecikmeli de olsa bu mağduriyetler giderilecektir. Batı ülkelerinde bu tür ilişkiler suç olarak görülmüyor. Onlarda bile suç olarak görülmüyorsa bizde tamamen genç yaşta evliliğin suç olmaktan çıkarılması gerekiyor. Genç yaşta evlenen insanların cezaevine girmesi ciddi bir garabettir. O yüzden bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerekiyor. Mahkemeler bunlarla ilgili infazın durdurulmasına yönelik bir karar verip o mağduriyetlerin giderilmesi için geçici çözüm bulabilirler. Bu yönde bir çalışma yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Genç, yaştaki, evliliklere, düzenleme, yapılmalı’ ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
20° - 39°
Perşembe
18° - 40°
Cuma
18° - 38°
Batman

Güncelleme: 08.07.2020
İmsak
03:08
Sabah
04:54
Öğle
12:26
İkindi
16:18
Akşam
19:48
Yatsı
21:26
Arşiv Arama
Haber Yazılımı