Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
19 Mayıs 2019 - Pazar 15:19 Bu haber 514 kez okundu
 
‘Engellilerin görüşü alınmalı’
HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, engelliler için yapılan düzenlemelerde engellilerin de fikir ve görüşlerinin alınması gerektiğini söyledi.
Yaşam Haberi


HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, engelliler için yapılan düzenlemelerde engellilerin de fikir ve görüşlerinin alınması gerektiğini söyledi. İlk olarak Görme Engelliler Derneği Batman Şube Başkanlığını ziyaret eden Şerif Durmaz ve beraberindeki heyeti, dernek başkanı Adnan Sapancı ve üyeleri karşıladı. Ziyarette, engelli vatandaşların yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümü için atılması gereken adımlar konuşuldu.

“CİDDİ SIKINTILAR ÇEKİYORUZ”

En büyük sıkıntılarının kamu ve fiziki alanlardaki erişim ve ulaşım zorluğu olduğunu belirten Sapancı, yapılacak projelerin kendilerine danışılarak yapılmasını istediklerini söyledi. Mevzuatta değil uygulamada sıkıntının olduğunu aktaran Sapancı, tek isteklerinin engellerin ortadan kaldırılması olduğunu kaydetti. Sapancı, “Erişilebilir ve ulaşılabilirlik noktasında ciddi sıkıntılar çekiyoruz. Yıllardır bu konuda haklarımıza kavuşamadık. Kamusal alanın bir an evvel engellilerin kullanımına açılması lazım. Bazı düzenlemeler yapılmış ama bu kesinlikle yeterli değil” diye konuştu. Ardından Durmaz, beraberindeki heyetle engelli Veysi Dursun ile Mehmet Bulut’u evlerinde ziyaret etti.

“SORUNLARIMIZ BİTMİYOR”

Bu gibi ziyaretlerin kendilerini memnun ettiğini belirten Veysi Dursun, “Ziyaretinizden ötürü Allah sizden razı olsun. İslami bir parti olarak engellilerin sorunlarına hassasiyetle durduğunuzdan dolayı sorunlarımıza vakıfsınız. Her ne kadar anayasal düzenlemeler yapılmışsa da yeterli değildir. Yaşam alanlarında engelliler için yapılan bazı düzenlemeler formalite icabı yapılmıştır. En basitinden engelliler kaldırıma çıkamıyor. Sorunlarımız bitmiyor” dedi. Engellilerin yaşadığı sorun ve sıkıntıları dinleyen Durmaz, yaptığı açıklamada, engellilerin hayatlarını rahatça idame edebilmesine yönelik düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

“DÜZENLEMELER YETERLİ DEĞİL”

Engellilere yönelik yapılan düzenlemelerin yeterli olmadığını söyleyen Durmaz, “Engelliler haftası münasebetiyle engellilerimizi ziyaret ettik. Ziyaretlerimiz sadece bu haftaya özel değil, yıl boyunca da bu ziyaretlerimizi yapıyoruz. Çünkü engellilerimizin sorunlarını sadece bu hafta içerisinde değil, yıl boyunca yaptığımız açıklamalarda gündeme getiriyoruz. İlimizde yaklaşık 12 bin engelli vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın hayatlarını rahatça idame edebilmesi için yapılması gereken bazı çalışmalar, düzenlemeler olmalıdır. İlimizde bazı düzenlemelerin yapıldığını görüyoruz, lakin bu yeterli değildir” ifadelerini kullandı.

“FİKİR VE DÜŞÜNCELER ALINMALI”

Engelliler için yapılan düzenlemelerde engellilerin de fikir ve görüşlerinin alınması gerektiğini aktaran Durmaz, “Eğer engellilere yönelik bir çalışma yapılacaksa mutlak surette engelli vatandaşlarımızın da fikir ve düşünceleri alınmalıdır. Çünkü sorunun muhatapları onlardır. Eğer onlar bu projenin içerisinde olurlarsa daha sağlıklı neticeler ortaya çıkar. Ancak ne yazık ki, yapılan çalışmalarda ve ortaya konan projelerde engelli vatandaşlarımızın fikirleri alınmadığı için sonradan bu projelerin neticesi istenilen düzeyde olmuyor” diye konuştu.

“SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Engelliler için Batman’ın belirli bazı yerlerinde düzenlemelerin yapıldığını, ancak çok genele yayılmadığını ifade eden Durmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak için herkes bunu gündem yapmalıdır. Bu vatandaşlarımızın hayatlarını daha rahat bir şekilde sürdürebilmelerine olanak sağlamalıyız. Engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü bizim açımızdan çok önemlidir. Bu sorunların takipçisi olacağız. Engelli kardeşlerimizin hayata mutlulukla tutunması bizim mutluluğumuzdur, onların sevinci bizim sevincimizdir, onların sorunları bizim sorunumuzdur.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Engellilerin, görüşü, alınmalı’ ,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 12.08.2020
Bugün
17° - 38°
Perşembe
16° - 39°
Cuma
17° - 39°
Batman

Güncelleme: 12.08.2020
İmsak
03:49
Sabah
05:21
Öğle
12:26
İkindi
16:13
Akşam
19:21
Yatsı
20:47
Arşiv Arama
Haber Yazılımı