301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 18:31 Bu haber 687 kez okundu
 
‘Emeklinin durumu iç açıcı değil’
Emeklilerin genel ekonomik durumu ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hususunda açıklamalarda bulunan Emekliler Derneği Batman Şube Başkanı Hüseyin Ekmen, erken yaşta emeklilik hususunun çözüme kavuşturulmasını beklediklerini belirtti.
Gündem Haberi


Türkiye'de emeklilikte yaşa takılan çok sayıda insan olduğunu belirten Ekmen, bu sorunun hükümet tarafından çözülmesi gerektiğini vurguladı. Emeklilerin sorunlarına da değinen Ekmen, emeklilerin aldığı maaşın geçimlerine yetmediğini, emeklilerin geçim sıkıntısı çektiğini kaydetti. Erken yaşta emeklilik hususunun çözüme kavuşmasını beklediklerini belirten Ekmen, "Türkiye'de maalesef şu anda erken emeklilikte yaşa takılan arkadaşlarımız var. Bu konuyla ilgili defalarca yetkililerle görüşüldü. Cumhurbaşkanımız da bu konuda son noktayı koydu. Erdoğan, erken emekliliğin gündemlerinde olmadığını belirtti. Gerekçesini de ekonomik sıkıntı olarak ifade etti. Bunun maliyetinin çok yüksek olacağını söylemektedir. Bu nedenle erken emeklilik hususu durmuş vaziyettedir. Belki ilerde bu sorun çözülür diye düşünüyorum" dedi.

“İSTİHDAM OLUŞTURULMALI"

İstihdamın oluşturulmasıyla erken yaşta emekliliğin önünün açılabileceğini söyleyen Ekmen, "Erken emeklilik yapılabilmesi için mutlaka istihdam oluşturulmalı, işsizlik önlenmelidir. İş, aş olacak, insanlar çalışacak. İnsanlar çalıştığı zaman hem vergisini ödemiş olacak, hem de primini yatırmış olacak. Kesilen primlerle de alınan ücret emekliye dağıtılacak. O şekilde olması gerekiyor. Yaşanan zamlara, pahalılığa karşı emeklilerin aldığı ücret fazlasıyla düşüktür. Hiçbir şey verilmedi de diyemeyiz. Seyyanen bir takım zamlar aldık. Ama genel anlamda emeklinin durumu hiç de iç acıcı değildir. Enflasyonla bize verilen zamma baktığımızda bile eşit değil. Enflasyon daha yüksek rakamlardadır. Örneğin doğalgaza, elektriğe, akaryakıta yapılan zam ortadadır. Emeklilerin hayatlarını rahat ve güzel bir şekilde geçirebileceği bir ortam istiyoruz. 2000'den sonra emekli olanlarımızın intibak yasası var. Bunun bir an evvel hayata geçmesi gerekiyor. Çünkü 2000'den sonraki intibak yasası hakkımızdır. Katkı payları alınmamalıdır. Emekli ücreti belli bir standarda getirilmelidir. Birçok emeklinin evi yoktur. Toplu konut vasıtasıyla emeklilere ödeyebilecekleri şartlara göre uygun evlerin yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Emeklinin, durumu, iç, açıcı, değil’ ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 29.05.2020
Bugün
11° - 30°
Cumartesi
- 29°
Pazar
11° - 30°
Batman

Güncelleme: 29.05.2020
İmsak
03:05
Sabah
04:49
Öğle
12:18
İkindi
16:10
Akşam
19:37
Yatsı
21:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı