Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:25 Bu haber 589 kez okundu
 
‘Çiftçiler mutlu değil’
14 Mayıs Çiftçiler Günü'nü buruk kutladıklarını belirten Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, çiftçilerin hak ettikleri değeri görememelerinden ötürü mutlu olmadıklarını söyledi.
Gündem Haberi


14 Mayıs Çiftçiler Günü'nü buruk kutladıklarını belirten Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, çiftçilerin hak ettikleri değeri görememelerinden ötürü mutlu olmadıklarını söyledi. Çiftçilerin, emeklerinin karşılığını alamadıklarını, bu nedenle neredeyse kırsalda tarımla uğraşan genç nüfusun kalmadığını belirten Doğan, köylüyü köyde tutmaya yönelik politikaların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Tarımın yanı sıra hayvancılığın da bitme noktasına geldiğini, bunun köyden kente göçe sebep olduğunu vurgulayan Doğan, tarım ve hayvancılığın yeniden cazip hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. Doğan, “Çiftçilerimiz çok mutlu değil.  Çiftçilerimiz bütün insanlığın temel beslenme kaynağı olan gıdayı en zor şartlarda üreten ve bunu da meşakkatle yürüten insanlardır. Maalesef bu zorluk ve cefa yeterince karşılık bulamamaktadır. Sorunların çözümü için çok arzulanan, tatmin edici bir çözüm maalesef bulunamamıştır. Çalışmalarımızdaki amaç, her zaman çiftçilerimizin daha iyi bir kar marjı elde etmeleri ve daha refah bir yaşam sürmelerini sağlamaktır. Maalesef bugün öyle bir duruma gelindi ki neredeyse kırsalda, tarımla uğraşan genç nüfus kalmadı, tarım alanı tamamen terk edildi. İstenilen düzeyde kar marjını elde edememesi, çiftçilerimizin istediği ölçüde üretim yapamamasına yol açmaktadır" dedi.

"TARIM CAZİP HALE GETİRİLMELİ"

Girdi fiyatlarının çok yüksek olduğunu, bunun da üretimi olumsuz yönde etkilediğini belirten Doğan, şunları söyledi: "Gübrenin, akaryakıtın, kimyasal ilaç fiyatlarının çok yüksek olması sıkıntılara sebep olmaktadır. Çiftçinin satın aldığını, ürettiği ürünle karşılayamama gibi bir sorunu var. Hal böyle olunca çiftçilerimizin sorunları maalesef büyük oranda artmıştır. Bunun mutlaka çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kırsal yaşamı ve tarımsal üretimi artırmak gerekir. Köylü kendi tükettiği gıdayı kendisi üretmelidir. Bugün maalesef köyde yaşayanlar bile kendi gıdasını şehir merkezlerindeki marketlerden karşılamaktadır. Köylerdeki üretim maalesef sıfıra inmiştir. Köylüyü köyde tutmak gerekir. Buna yönelik politikaların geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugün hayvancılık bitme noktasına gelmiştir. Çünkü hayvan yetiştiricisi istediği şekilde kâr elde edememekte, kâr elde edemediği işi de yapmak istememektedir. Bu da köylerden şehirlere göçe neden olmaktadır. Köyden şehre göçler doğal olarak kırsal nüfusun şehirlere kaymasına dolayısıyla da kırsal alanların boşalmasına neden olmaktadır. Bu da üretimi olumsuz yönde etkilemektedir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Çiftçiler, mutlu, değil’,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 13.08.2020
Bugün
16° - 39°
Cuma
19° - 39°
Cumartesi
19° - 38°
Batman

Güncelleme: 13.08.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:21
Öğle
12:26
İkindi
16:12
Akşam
19:20
Yatsı
20:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı