Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 23:15 Bu haber 673 kez okundu
 
30 Yıl sonra mağara yaşamına geri döndü
Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te mağarada doğup büyüyen ve 15 yaşlarında Hasankeyf’ten göç eden 65 yaşındaki Mehmet Tilki yaklaşık 30 yıl yaşadığı Adana’daki yaşamını bırakıp Hasankeyf’te mağaraya yerleşti.
Yaşam Haberi


 “ÇOCUKLUĞUM BURDA GEÇTİ”

Hasankeyf’te atalarının doğup büyüdüğü mağaraya yerleşen ve mağaraya elektrik ve su aboneliği de yapan Adana Belediyesi’nden emekli olan Mehmet Tilki, emekli olduktan sonra gözünün Hasankeyf’te kaldığını ve inzivaya çekilmek için atalarının yadigarı olan mağaralarına yerleştiğini söyledi. Oturabildiği kadar bu mağarada yaşamına devam edeceğini söyleyen Tilki, “Emekli oldum. 26 yıl 7 ay 14 gün Adana’da çalıştım. Orada bir evliliğim oldu şimdiki hanımımla. Ben de inzivaya çekildim buraya geldim. Gözümü burada açtım, çocukluğum burada geçti. 14-15 yaşına kadar buradaydım ve ondan sonra Adana’ya gittim. Çalıştım, belediyeye girdim, emekli oldum. Emekli olduktan sonra gözüm burada kaldı" dedi.

"BURASI ATALARIMIN YADİGARI"

Gözünü Hasankeyf'te açtığını belirten Mehmet Tilki, "Babam burada büyümüş, dedem burada büyümüş. Atalarımın yadigarı burası. Diyarbakır’dan iki tane profesör geldi ve ‘kültüre aykırı değil, kültüre uygundur’ dediler. Büyüklerimizin müsaadesiyle inzivaya devam ediyorum. Allah, canımızı alana kadar burada istirahattayız. İstirahatımız bittiğinde, Cenab-ı Allah emanetini götürdüğünde zaten devletin malı devletindir. Bizde bu devletin vatandaşı olduğumuza göre devletimiz ve büyüklerimiz sağ olsun hoş gördüler ve bir şey demediler, oturuyoruz. Normal yaşantıma devam ediyorum. Ekmeğimizi fırından alıyoruz, yiyeceğimizi kendimiz yapıyoruz" diye konuştu.

MAĞARANIN ELEKTRİK ABONELİĞİ VAR

Mağarada abonelik yaparak elektrik kullandıklarını belirten Mehmet Tilki, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Suyumuz belediyenin suyu, saatimiz var, elektriğimiz var ve devlete ödememizi yapıyoruz. İlk geldiğimden bu yana elektriğimi çektim. Nereden baksanız 15-20 seneyi buluyor. Oturabildiğimiz kadar otururuz. Tabi herkes giderse karşı tarafa biz de gideriz. Devlet burayı değerlendirir, vatandaşa verirse, vatandaş burayı çalıştırırsa otel, lokanta, kahve olarak biz burada olduğumuza göre bize de bir hak tanırlar. Kanunen nasıl uygun görülürse biz de ihaleye gireriz. Gerek çocuklarımız, gerekse de kendimiz veya ev olarak kendimiz otururuz Ama müsaade etmiyorsa devletin malı devletindir. Devletimize karşı gelip de illa bize verin deme gücümüz yok”. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 30, Yıl, sonra, mağara, yaşamına, geri, döndü, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 13.08.2020
Bugün
16° - 39°
Cuma
19° - 39°
Cumartesi
19° - 38°
Batman

Güncelleme: 13.08.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:21
Öğle
12:26
İkindi
16:12
Akşam
19:20
Yatsı
20:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı