Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 12:49 Bu haber 762 kez okundu
 
“112'nin meşgul edilmesi ölümlere neden olabilir”
112'nin gereksiz çağrılarla meşgul edildiğini belirten Batman SAĞ-ÇEV Başkanı Sıtkı Güneş, bunun acil ambulans bekleyen bir hastanın ölümüne neden olabileceği uyarısında bulundu.
Gündem Haberi


Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (SAĞ-ÇEV) Başkanı Sıtkı Güneş, "1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası" münasebetiyle bir açıklama yaparak 112 acil sağlık personellerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Her yıl Aralık ayının ilk haftasının 112 Acil ve Sağlık Haftası olarak kutlandığını anımsatan Güneş, "Bu vesileyle tüm sağlık çalışanlarının haftasını kutluyoruz. İnsanlık, tarih boyunca pek çok hastalıklarla savaştı. Kayıplardan öğrendikleri ile mücadeleye devam etti. Yüzyıllar boyu süren, nice hayatlara mal olan, tecrübelerle yoğrulmuş uçsuz bucaksız bir bilgi birikimi kazandı. Bu birikim elbette çok önemli aşamalar kaydetti. Ancak insanların hastaları tanımak, hastalıkları fark etmek, nedeni bulmak, tedaviyi sağlamak döngüsündeki zamana karşı savaş mücadelesi hiç hız kesmedi." diye konuştu. Konuşmasının devamında Güneş, şunları söyledi: "112 personelinin sınırlı imkânlarla en iyi hizmeti vermeye çalışan fedakâr sağlık çalışanları olduğu unutulmamalıdır. Ölüm ile yaşam arasındaki o ince çizginin kaderini tayin eden, gecenin en kuytu vaktinde, en çaresiz zamanlarda ulaşılması güç olan en ücra yerlerde yardıma muhtaç olanlara ulaşılan yağmur, çamur, kar kış, gece gündüz, bayram, tatil bilmeden 365 gün 24 saat hayatını can kurtarmaya adamış kahramanların haftasıdır bu hafta."

"O ACİL HASTA HEPİMİZ OLABİLİRİZ"

112 Acil sağlık personelinin en önemli sorunlarına işaret eden Güneş, "Bu sorunlardan birincisi şudur; 112 gereksiz ve acil olmayan çağrılarla meşgul ediliyor. Bu sorun çok önemlidir. O anda çok acil bir hasta için arandığında, eğer gereksiz ve acil olmayan aramalardan dolayı 112'ye ulaşılmıyorsa büyük sorun oluşmaktadır. O kısa süre hasta için çok önemlidir ve hastanın ölümüne bile neden olabilir. O acil hasta hepimiz olabiliriz ya da hepimizin yakını olabilir. Onun için diyoruz ki halkımız bu konuda duyarlı olmalıdır. Kesinlikle gereksiz bir şekilde ve acil olmadığı müddetçe 112'yi meşgul etmeyelim. İkinci sorun ise ne yazık ki sağlıkçılara yönelik artan şiddettir. Şiddetin olmadığı, çalışanların rahat, mutlu ve güvenilir bir ortamda çalışmaları en temel arzumuzdur. Öte yandan, ambulansın tepe lambası veya sirenleri açıksa lütfen ambulansa yol verelim ki hastalarımızı çabuk bir şekilde alıp hastaneye götürsünler.  Böyle olması takdirde zaman kaybı olmadan hastalarımıza gereken tedavi uygulanmış olur" dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “112'nin, meşgul, edilmesi, ölümlere, neden, olabilir” ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 03.07.2020
Bugün
17° - 37°
Cumartesi
17° - 38°
Pazar
19° - 39°
Batman

Güncelleme: 03.07.2020
İmsak
03:04
Sabah
04:51
Öğle
12:25
İkindi
16:18
Akşam
19:49
Yatsı
21:28
Arşiv Arama
Haber Yazılımı